Darbe karşıtı protestolarda 80’den fazla kişi öldü

Myanmar’da ordunun 1 Şubat’ta yönetime el koymasının ardından düzenlenen darbe karşıtı protestolarda güvenlik güçleri şiddetini giderek arttırıyor. Myanmar basını, bugün Yangon kenti yakınlarındaki Bago kentinde gerçekleştirilen protestolarda güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu en az 80 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre güvenlik güçleri, Bago’nun Ma Ga Dit ilçesinde protestoculara ağır silahlarla ateş açarak, el bombası kullandı.

POLİS KARAKOLUNA SALDIRI

Myanmar’da askeri darbeye karşı protestocuları destekleyen 3 etnik silahlı grup da daha erken saatlerde Şan eyaletindeki polis karakolunu basmıştı. Baskında güvenlik güçlerine mensup en az 14 kişi hayatını kaybetmiş, 2 kişinin ise kayıp olduğu açıklanmıştı.

Myanmar ordusu, 1 Şubat’ta Aung San Suu Kyi’nin lideri olduğu Ulusal Demokrasi Ligi’nin (NLD) Kasım 2020’deki genel seçimlerde hile yaptığı gerekçesiyle yönetime el koymuş, Suu Kyi başta olmak üzere birçok yetkili ve iktidar partisi yöneticisi gözaltına alınmıştı. Darbeye tepki gösteren halk protestolarını sürdürürken, darbeciler ise kan dökmeye devam ediyor.

İlginizi ÇekebilirMyanmar'ın Londra Büyükelçisi elçilik binasına alınmadıMyanmar’ın Londra Büyükelçisi elçilik binasına alınmadıİlginizi ÇekebilirBM'den Myanmar için 'iç savaş' uyarısıBM’den Myanmar için ‘iç savaş’ uyarısıİlginizi ÇekebilirMyanmar'da kan durmuyor... Silahlı Kuvvetler Günü'nde katliam yaptılar: En az 90 ölüMyanmar’da kan durmuyor… Silahlı Kuvvetler Günü’nde katliam yaptılar: En az 90 ölü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir