Macron’dan İran’a ‘nükleer anlaşma’ çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayında İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile yaptığı görüşme sonrasında basın toplantısı düzenledi.

Macron yaptığı açıklamada, İran’ın 2015 Viyana Nükleer anlaşmasını yeniden başlatması ve aynı zamanda İran’ın balistik füze programının kontrol edilmesi gerektiğini dile getirdi. Macron, “İran’daki son nükleer gelişmeleri tartıştık ve bu konudaki endişelerimizi paylaştık” dedi.

Macron, “İran, Viyana anlaşmasını ihlal ederek ciddi şekilde nükleer konusunu kötüleştirmeyi bırakmalı” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Macron, “Tüm bölgenin güvenliği tehlikede. İran bu konuda beklenen hareketleri yapmalı ve sorumlu davranmalıdır. Fransa, bu krizden çıkmanın bir yolunu bulmayı, yani nükleer programın kontrolüne ve denetimine geri dönmeyi ve hep savunduğumuz gibi bütünleşmeyi mümkün kılacak güvenilir bir sürecin yeniden başlatılması için seferber oldu” dedi.

İlginizi ÇekebilirABD'den petrol için Çin'e yaptırım uyarısı, İran'a nükleer şartıABD’den petrol için Çin’e yaptırım uyarısı, İran’a nükleer şartıİlginizi Çekebilirİran nihai raporu yayınladı! Ukrayna tepki gösterdiİran nihai raporu yayınladı! Ukrayna tepki gösterdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir