Paşinyan’a ikinci şok! Sarkisyan reddetti

Ermenistan’da askeri darbe girişiminin ardından Başbakan Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve beraberindeki 40’a yakın rütbeli askerin görevden alınmasına yönelik kararnameyi imzalamıştı.

Kararname Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın önüne gittiğinde ise Sarkisyan bu kararnameyi imzalamayarak, Gasparyan’ın göreve devam etmesi yönünde karar almıştı.

SARKİSYAN İKİNCİ KARARNAMEYİ REDDETTİ

Paşinyan, dün Gasparyan ve beraberindekilerin görevden alınması için tekrar kararname imzalarken Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Sarkisyan’ın ikinci kararnameyi de reddettiği duyuruldu.

Ermenistan Anayasasına göre Cumhurbaşkanı’nın ikinci kez reddettiği kararname bir sonraki adımda doğrudan yürürlüğe giriyor. Buna göre Gasparyan ve beraberindekiler bir sonraki kararnamede Ermenistan anayasasına göre görevden alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Sarkisyan’ın Ermenistan anayasasına göre 3 gün içerisinde Ermenistan Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacağını ve reddettiği kararnamelerin devreye girmemesi için talepte bulanacağını açıkladı.

İlginizi ÇekebilirErmenistan'da göstericiler hükümet binasını bastıErmenistan’da göstericiler hükümet binasını bastıİlginizi ÇekebilirErmenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın kararı Paşinyan'ı şoke ettiErmenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın kararı Paşinyan’ı şoke etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir